PEDIGASTRO S.R.O.

Co poskytujeme

léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let věku

Nejčastější příčinou nemocnosti u dětí všech věkových skupin jsou nemoci respiračního systému. Onemocnění dýchacích cest se v praxi dělí na onemocnění horních cest dýchacích a onemocnění dolních cest dýchacích. Klinický obraz všech těchto onemocnění je závislý na věku pacienta. Mezi nejčastější patří infekce horních cest dýchacích, která postihuje batolata a kojence i několikrát do roka. Velkou roli zde hraje obranyschopnost organizmu každého dítěte. Nejčastějším typem zánětu horních cest dýchacích je akutní rýma, kterou mohou vyvolat bakterie a viry. Dochází tak k akutnímu zánětu nosních dutin, mnohdy se přidá i zánět vedlejších nosních dutin a otok sliznice, který může vyústit až v zánět středního ucha. Pokud zánět není včas léčen, může zanechat i trvalé následky. Proto i zde je důležitá prevence, to znamená otužování dítěte, pohyb na čerstvém vzduchu a pod.

U nemocných dětí je třeba provést laboratorní vyšetření, které obsahuje mikrobiologické vyšetření výtěru z nosních průduchů, nosohltanu, z hrtanu a výtěr z mandlí. Výtěrem z krku stanovíme během několika málo minut i případnou přítomnost pyogenního streptokoka. Pokud je výsledek vyšetření pozitivní, je zahájena léčba. Výtěry se provádí ráno na lačno, nebo 2-3 hodiny po jídle. Po odběru krve se provádí vyšetření krevního obrazu, důležité je i vyšetření imunologické.

K usnadnění rozhodování o předepsání antibiotik pomáhá stanovení hladiny CRP. Dítěti odebereme malé množství krve z prstu a hodnotící přístroj nám během pár minut určí hladinu CRP, zda v těle probíhá infekce a jsou–li původcem bakterie nebo viry.

Sonografické vyšetření břicha a ledvin – vyšetření je zcela nebolestivé, není škodlivé a trvá přibližně deset minut. Provádí se při podezření onemocnění dutiny břišní, onemocnění ledvin nebo močových cest. Vyšetření je prováděno vleže, na břicho se nanese gel. Během vyšetření dítě na požádání mění polohu, provede nádech, výdech apod. Výsledek vyšetření je k dispozici ihned. V případě potřeby doporučíme vyšetření dítěte specialistou v dětské gastroenterologii, hepatologii a výživy.

Dětská gastroenterologie

Gastroenterologie se zabývá diagnostikou a léčbou trávicího traktu.

Děti by měly být neustále vedeny k dodržování životosprávy, neboť samy si neuvědomují závažnost nevhodné stravy, která má vliv na jejich tělesný vývoj. Nesprávná výživa, nedostatek pohybové aktivity, zejména čas strávený u počítače nebo televize mají vliv na vznik obezity. Určitou úlohu zde hrají i genetické faktory, to znamená, že v rodině se vyskytuje nadváha nebo obezita, ale také psychologické faktory, kdy děti řeší stres, smutek, ale i nudu jídlem. Důležitý je zde vliv rodiny, neboť rodiče obstarávají nákupy a tudíž mohou snadno ovlivnit složení jídla u svých dětí. Také styl rychlého občerstvení velmi často nahrazuje hlavní jídla. Mnoho dětí si zvyšuje svůj energetický příjem sladkými nápoji. Další faktory zvyšující riziko vzniku obezity je neúměrná délka spánku, ale i přetápění v zimních měsících. Obezita s sebou přináší mnoho zdravotních důsledků a je rovněž spojena s výskytem četných chronických onemocnění. Dětská obezita může ovlivnit kvalitu života a vést ke vzniku kardiovaskulárním a ortopedickým komplikacím. Léčba obezity závisí na váze a věku dítěte. Základem terapie je změna životního stylu, především s ohledem na zdravou výživu a fyzickou aktivitu. Cíle léčby se liší podle věku dítěte. Jakákoliv léčba u dětí musí být vedena tak, aby zabránila vzniku jiných komplikací. Úspěšná léčba obezity dětí je velmi náročná, je vypracován dlouhodobý plán zaměřený jednak na příjem potravy, pohybovou aktivitu a to vše za silné podpory celé rodiny.

Výživa novorozence, kojence a batolete

Výživě v dětském věku je třeba věnovat velkou pozornost, neboť má velký vliv na vývoj dítěte. Nevyvážená a nevhodná strava může vést ke zdravotním potížím. Klíčovou roli v procesu zdravé výživy dětí má opět rodina.

V prvním půl roce života by měl být strava výhradně mléčná, to znamená, že dítě by mělo pít mateřské mléko, které je nejvhodnější stravou pro kojence. Plně zajišťuje potřebné živiny a vodu, obsahuje vlákninu, která napomáhá udržet správné pH ve střevech. Kojené děti trpí také méně infekcemi a alergiemi, ale co je důležité, kojením se vytváří pouto a úzký vztah mezi matkou a dítětem. Nemůže-li matka ať už z jakéhokoliv důvodu kojit, nahradí kojení počáteční umělou formulí, která má prospěšné účinky na imunitní systém novorozenců a téměř se přibližuje mléku mateřskému. Druhá polovina prvního roku života je tak zvané přechodné období, kdy se dětem podává, zelenina, ovocné pyré, polévky, jogurty, sýry a kaše. To znamená, že dítě začíná přijímat nemléčnou stravu. V období od jednoho roku do tří let dostávají děti smíšenou tzv. rodinnou stravu, ale upravenou pro děti. V této době je dítě už schopno přijímat tuhou stravu, ta by měla být pestrá, výživná a bohatá na vápník. Mléko pro výživu batolat by mělo být plnotučné s obsahem minerálů a stopových prvků, strava by neměla obsahovat příliš soli a cukru, který podporuje kazivost zoubků. Domácí příprava dětské stravy vyžaduje pečlivý výběr nezávadných potravin. Určitě by v batolecím jídelníčku neměly chybět mléčné výrobky, maso, drůbež, vejce, luštěniny, ovoce, zelenina či cereálie. Nevhodnými potravinami pro děti jsou určitě uzeniny, tučná masa, citrusové a exotické plody, koření, neředěné džusy nebo sladké limonády. Správná výživa batolat je velmi důležitá pro růst a vývoj dítěte.

Nutriční poradenství

Nutriční poradenství není určeno jen po děti s nadváhou nebo podváhou, ale i dětem nemocným, které mají specifické požadavky na výživu v důsledku konkrétních onemocnění, kdy se jedná například o poruchu příjmu potravy, u dětí živených sondou zavedení farmakologicky definované výživy, při onemocnění zažívacího traktu, jater, slinivky břišní, neprospívání nebo při střevních zánětech.

Ve spolupráci s dětským klinickým pracovištěm nemocnice Vítkovice, Gastrocentrum nemocnice Vítkovice je prováděna digestivní endoskopie zažívacího traktu.

Stejná vyšetření provádíme i pacientům, kteří nejsou v našem zdravotnickém zařízení registrováni, ale jsou pojištěnci těchto zdravotních pojišťoven: 211 (ZP MV ČR), 201 (VOZP), 205 (ČPZP), 209 (ZP Škoda) a 207 (OZP).

K vyšetření je třeba přinést doporučení od praktického lékaře pro děti a dorost a objednat se telefonicky na čísle 774 721 806, nebo e-mailem info@pediagasto.cz

Pojištěncům zdravotních pojišťoven 213 RBP a 111 VZP, vyšetření samozřejmě rovněž provedeme, ale za úhradu. Vzhledem k výrazné neochotě těchto pojišťoven (i přes čekací doby v jiných GE ambulancích 2-3 měsíce) přeregistraci k pojišťovnám, s kterými máme smlouvu.