PEDIGASTRO S.R.O.

Preventivní prohlídky u dětí a dorostu

léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let věku

První lékařskou prohlídku novorozence provádíme po domluvě s maminkou u nás v ordinaci nebo návštěvou v prostředí domova. Prvorodičky seznamujeme jak správně kojit, přebalovat a koupat novorozence. Druhou lékařskou prohlídku těch nejmenších provádíme ve 14 dnech jejich života. Při této návštěvě dítě zvážíme, změříme jeho délku, obvod hlavičky a posoudíme jeho celkový zdravotní stav. Jako prevence pro onemocnění křivice a pro správný růst a stavbu kostí začínáme s podáváním vitamínu D v kapkách. Při této návštěvě se maminky dotazují na ošetření, výživu a kojení. Rádi jim zodpovíme všechny jejich dotazy týkající se prospívání novorozence. Na další prohlídku rodiče přicházejí se svým dítětem v šesti týdnech věku, měříme, vážíme a podáváme informace o povinném a nepovinném očkování. Třetí měsíc života je mezník v pohybových dovednostech. Zahajujeme očkování a informujeme o podávané očkovací látce a případných vedlejších účincích. Další pravidelná prohlídka je provedena mezi čtvrtýma pátým měsícem, kdy se zaměřujeme hlavně na sluchové ústrojí. U dětí tohoto věku se může objevit porucha sluchu například v souvislosti s nedonošeností. V šesti měsících doporučujeme rodičům návštěvu u zubního lékaře a to z důvodu prvního prořezávání zoubků. V naší ordinaci posuzujeme celkový stav dítěte spolu s pohybovou aktivitou. V osmi měsících při prohlídce dítěte se věnujeme sluchovému vyšetření a provádíme kontrolu prvních prořezaných a prořezávajících se zoubků. Porovnáváme pohybový vývoj od minulé návštěvy. V tomto období začíná dítě lézt a plazit se. Mezi desátým a jedenáctým měsícem činí děti pokroky v pohybu, stavějí se na nožičky. V prvním roce života dítěte provádíme celkovou kontrolu jeho zdravotního stavu, probíhá měření, vážení, kontrola chůze, kontrola vývoje řeči. Další pravidelná prohlídka následuje v roce a půl, zde již hodnotíme správné zrání dítěte. Prohlídky v časovém rozmezí od třech do sedmnácti let jsou zaměřeny na vyšetření zraku, sluchu, kontrolu moči a krevního tlaku. Při každé prohlídce se rovněž provádí vážení a měření výšky.

Mezi 18-19 rokem věku proběhne poslední preventivní prohlídka, která je spojená s výstupní prohlídkou a převedením karty k praktickému lékaři pro dospělé.
Důležité je nosit na preventivní prohlídky očkovací průkaz a zdravotní průkaz dítěte, do kterých se pravidelně zapisují zjištěné údaje. Na preventivní prohlídku by dítě nebo dorostenec měli docházet v doprovodu alespoň jednoho rodiče, abychom mohli konzultovat případné potíže nebo zdravotní odchylky a společnými silami je následně řešit.

Určitě není dobré podceňovat pravidelné lékařské prohlídky ani očkování dětí, protože zejména u mladého vyvíjejícího organismu lze předejít problémům a nebo včas vyléčit různé zdravotní potíže.